Kodarrahade näitus Viljandi muuseumis

Teisipäeval, 6. märtsil kell 17 avatakse Viljandi Muuseumis näitus „Ilu ja vägi. Kodaratega kaelarahad“. Näitusel on väljas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste valmistatud ja Pärnu Muuseumi kollektsioonis leiduvad kodarrahad.

ILU JA VÄGI. KODARATEGA KAELARAHAD
Näitus TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste valmistatud
ja Pärnu Muuseumi kollektsioonis leiduvatest kodarrahadest

06.03 – 19.05.2018
Viljandi Muuseum
Johan Laidoneri plats 10, Viljandi

Kodarraha on Eesti aladel tuntud kaelaehe, mida valmistati siin 18. sajandi algusest kohalike kullasseppade poolt. Kodarraha valmistamisel kasutati hõberahasid või meistri enda poolt kujundatud münte, mis kaunistati ažuurselt ühes või kahes reas kodarate sarnaste kiirtega.

Meie näitusel on kõrvutatud Pärnu Muuseumist pärit vanad kodarrahad ja rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste poolt valmistatud kodarrahad. Metallitöö õpinguid alustavale tudengile on kodarraha kujundamine ja valmistamine üheks esimeseks ehtevalmistamise õppetööks. Selle käigus tutvutakse ehtetöö oluliste töövõtetega – näiteks saagimine, jootmine, mulgustamine, lihvimine, poleerimine, oksüdeerimine. Samuti saavad üliõpilased uurida, mõõdistada, üles joonistada ning tehnoloogiliselt analüüsida muuseumis leiduvaid vanu kodarrahasid. Vanade ehete ainetel luuakse ka oma kodarraha.

Omal ajal aga valmistasid kodarrahasid juba õppinud ja kogemustega meistrid, kellel olid oma äratuntavad käekirjad. Kujunduse järgi saab neid ehteid liigitada ja eristada. Üliõpilaste esimesed tööd on mängulised, julged, ehk ka mõneti eelarvamuste vabad. Väljas on nii koopiatena valmistatud rahasid kui ka täiesti omaloomingulisi eksemplare. Kujunduses on kasutatud nii isevalmistatud kui vanu ja kaasaegseid münte.

Näitust ilmestab Inna Raua poolt valmistatud Vändra kihelkonna naise rahvariiete komplekt koos kodarrahade ja teiste sinna juurde kuuluvate rahvuslike ehetega.

Koolitöödena valminud kodarrahade autoriteks on kõik TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala praegused ja endised üliõpilased: Alo-Allar Altmets, Ingmar Ivar Feldmann, Indrek Ikkonen, Diana Jezierska, Anna-Maria Kaseoja, Terje Kiho, Margit Keeman, Kauri Kurvits, Sander-Oliver Laasi, Teet Laur, Matis Lendok, Tõnis Luik, Lauri Luke, Kaur Matiisen, Kaspar Metsar, Mark Netšajev, Kadri Nugis, Siim Otsa, Maila Paalmäe, Maarja Palu, Rainer-Gregor Parijõgi, Irina Pedoson, Janis Pettai, Maria Poll, Edvards Puciriuss, Marko Purge, Randar Põld, Margit Randmäe, Karl Eik Rebane, Andre Rist, Carol Roost, Heikki Saabas, Kristiina Saar, Janno Saarna, Paul Salumaa, Ramona Sats, Margit Soomre, Markko Sunni, Mari Teder, Kristiina Tigasing, Annika Tihamets, Tiia-Mai Tiikoja, Kristjan Tuuleveski, Jaanus Vaabla.

Õppetöid on juhendanud: Indrek Ikkonen, Margit Keeman, Eilve Manglus, Maiu Mooses, Väino Niitvägi, Kirsti Tuum.

Täname rahvusliku metallitöö eriala üliõpilasi, õppejõude, Pärnu Muuseumit ja Viljandi Muuseumit näituse valmimisele kaasa aitamast!

Info: Eilve Manglus, eilve.manglus@ut.ee, 50 800 25

https://www.kultuur.ut.ee/et/oppekavad/rahvuslik-metallitoo
FB: rahvuslikmetall
Instagram: tyvka_metall

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!